شروع سخت شرکت زیپو

شروع سخت شرکت زیپو

فندک زیپو در حال حاضر مشهور ترین و محبوب ترین برند فندک است که نه تنها افرادی که سیگار می کشند ، بلکه نظر کلکسیونر ها را نیز جلب کرده است و میان این افراد طرفداران خاص خود را دارد. اما شاید برایتان جالب باشد بدانیدکه زیپو از زمان شکل گرفتن ایده آن تا به ثروت و شهرت رسیدنش فراز و نشیب های زیادی داشته و بار ها به ورشکستگی نزدیک شده است.

جرقه یک ایده

ایده فندک های مقاوم در برابر باد در سال 1932 و در ایالت برادفورد پنسیلوانیا مطرح شد. زمانی جورج بلیزدل در حیات دانشگاه مشغول سیگار کشیدن بود متوجه فندک جالب و عجیبی شد که بالای آن یک محفظه داشت و در دست یک تاجر اتریشی بود. بلیزدل از او پرسید:”چرا از یک همچین فندک سنگینی استفاده می کنی؟”. پاسخ آن مرد را میتوان شروع یک ایده و انقلاب در صنعت فندک دانست. آن مرد در پاسخ گفت: “این فندک را همه جا میتوانم استفاده کنم”.
همان جا بلیزدل تصمیم گرفت فندکی که در ذهن خود مجسم کرده بود را بسازد. یک سال بعد یعنی در سال 1933 اولین فندک مقاوم در برابر باد به بازار عرضه شد.
بلیزدل به خاطر علاقه شخصی خود به کلمه “زیپ” نام این فندک را زیپو گذاشت و به مبلغ 95/1 دلار به فروش رساند(چیزی نزدیک به 35 دلار امروز).

همچنین بخوانید:
7 حقیقت درباره فندک های زیپو که شاید ندانید

نزدیک به ورشکستگی

زیپو در سال 1936 اولین تبلیغ خود را آغاز کرد اما از این تبلیغات هیچ سودی نبرد و به ورشکستگی نزدیک شد. افزایش صفر درصدی فروش بعد از تبلیغات چیزی فراتر از فاجعه بود.

آزمایش پنکه

برای فرار از این فرشکستگی زیپو از یک ایده بسیار جذاب و خلاقانه استفاده کرد. آزمایش پنکه در تبلیغ بعدی زیپو فروش این شرکت را افزایش داد و تا حدودی زیپو را از منطقه خطر خارج کرد. تبلیغ به این صورت بود که زیپو از خوانندگان خواست تا فندک را در مقابل پنکه روشن کنند تا همه مقاومت این فندک را در برابر باد شدید پنکه ببیند. تبلیغ خوبی بود ولی کافی نبود.

استفاده بهینه از جنگ جهانی

اما ثروت واقعی و رشد اقتصادی زیپو در زمان جنگ جهانی دوم بود. در دورانی که زیپو در تلاش بود تا بتواند فروش خود را افزایش دهد، جنگ جهانی دوم آغاز شد. بهترین فرصت برای فروش فندک های زیپو. این شرکت با ارتش آمریکا قراردادی مبنی بر تامین فندک سربازان ارتش آمریکا امضا کرد و همین امر باعث شد زیپو به شهرت و ثروت مد نظر خود برسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا