موضوعات داغ

زیپو در ویتنام

زیپو در ویتنام

به عنوان مقاله دقت کنید! درست است. زیپو فندک هایی با نام زیپو ویتنام نیز دارد. شاید با خود بپرسید که زیپو در ویتنام چه تاثیری داشته است؟ در این مقاله می خواهیم به تاثیر این فندک ها در جنگ ویتنام صحبت کنیم.

زیپو در جنگ جهانی دوم

در جنگ حهانی دوم دولت آمریکا از شرکت زیپو درخواست کرد که برای سربازان آمریکایی فندک تولید کند تا در جنگ استفاده کنند و زیپو هم به اصطلاح سنگ تمام گذاشت!
شرکت زیپو تولید روزانه خود را متوقف کرد تا بتواند برای سربازان ارتش آمریکا فندک تولید کند.
این عمل نشانه وطن پرستی بود و همین امر باعث محبوبیت دو چندان برند زیپو شد. فندک هایی که سربازان آمریکایی در جنگ جهانی دوم استفاده می کردند رپلیکا 1941 نام داشت که هم از لحاظ مالی و هم از نظر اعتبار برای زیپو یک برد محسوب می شد.
همچنین بخوانید:
7 حقیقت درباره فندک های زیپو که شاید ندانید

جنگ ویتنام؛ از آغاز تا پایان

ده سال بعد از پایان جنگ جهانی دوم جنگ ویتنام آغاز شد. سال 1955 آغاز جنگی بود که 20 سال به طول انجامید.
زیپو در طول این جنگ بیش از 200 هزار فندک کلاسیک به جبهه فرستاد. در سال 1965 ارتش آمریکا اجازه ورود سربازان خود به خاک ویتنام را صادر کرد.
در همین سال بود که همه به ابعاد گسترده این جنگ پی بردند .اعتراضات مردمی آغاز شد و سه سال بعد به اوج خود رسید. نهایتا بعد از سالها آمریکا نیرو های خود را از این کشور خارج کرد.
تنها دستاورد آمریکا از این جنگ چهل و پنج هزار کشته و سیصد هزار زخمی بود. بسیاری از سربازان آمریکایی دچار بیماری های روحی و روانی شدند.

نقش زیپو در جنگ ویتنام

اما نقش زیپو در این جنگ چه بود؟ جنگ ویتنام بر خلاف جنگ جهانی دوم ، دستاوردی برای زیپو نداشت. به اعتقاد برخی زیپو در جنگ به منظور آتش زدن خانه های مردم بیگناه استفاده میشده است. اما آیا به نظر شما این حرف کمی تنگ نظرانه نیست؟
اما کارکرد زیپو در جنگ ویتنام تنها نقش زیپو در این جنگ نبود. در سالهایی که جنبش های مردمی که مخالف جنگ بودند ، سرکوب می شدند ، خود سربازان آمریکایی در جبهه جنگ شروع به مخالفت با جنگ کردند. آنها از قمقمه آب ، اسلحه و غیره خود استفاده می کردند و اعتراض خود را روی این وسایل ثبت می کردند. این اتفاق مقدمه ای شد بر تولد زیپو های ویتنام.
همچنین بخوانید:
5 نکته بسیار جالب درباره برند زیپو

زیپو یکی از وسایل به شدت فراگیر میان سربازان آمریکایی بود.این فندک وسیله ای مناسب برای ثبت کردن و نشان دادن اعتراضات به دولت آمریکا و بی عدالتی های این کشور در یک جنگ نابرابر بود.امروزه بر روی تمام فندک های ویتنام زیپو آثاری از جنگ دیده می شود.
فندک ویتنام حاصل یک اعتراض دسته جمعی به نا عدالتی است.
در موزه زیپو فندکی وجود دارد که روی آن جای برخورد گلوله ای است که نشان می دهد زیپو جان صاحبش را نجات داده است.
زیپو در جنگ ویتنام یکی از همراهان همیشگی سربازان بود. سربازان برای حرف زدن با آینده گان از این فندک ها استفاده کردند و این فندک ها نیز به خوبی کار خود را انجام دادند.
روی یکی از این فندک ها توشته شده بود: تقدیم به مادرم از طرف چترباز تنها ، تونی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا