تشخیص فندک زیپو اصل از نمونه تقلبی آن

فندکهای تقلبی زیپو دارای تنوع زیادی هستند! زیپوی تقلبی محصولی نیست که توسط یک شرکت یا کارگاه تولید شود. نمونه های فیک بیشمارند و هر کدام یک یا چند مشخصه برای لو رفتن دارند. اما اگر زیپویی یکی از این مشخصه ها را داشته باشد میتوان گفت که آن فندک تقلبی است. قبل از هر چیز باید بدانید که برای داشتن یک زیپوی مطمئن، بهتر است از فروشگاه های معتبر خرید داشته باشید.ما در فروشگاه مسترزیپو فندک های اورجینال و آمریکایی زیپو و همچنین نمونه های غیر اصل زیپو را موجود داریم. اما مفتخریم که بهترین و با کیفیت ترین نمونه های فندک های فیک زیپو را موجود داریم و از نظر طول عمر و کارکرد، تمام فندک ها تست شده اند. خب؛ در این مطلب قصد داریم 4 مورد مهم را برای تشخیص فندکهای تقلبی بررسی کنیم.

همچنین بخوانید: 5 نکته که قبل از خرید فندک زیپو باید به آنها توجه کنید

1- بررسی بدنه زیپوها

یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد؛ اندازه های تقریبی یک زیپو است. بسیاری از نمونه های فیک معمولا بلندتر و کمی هم باریکتر هستند. همچنین بدنه دارای ضخامتی گاه کمتر و گاه بیشتر نسبت به نمونه های اصلی است. و این نکته یادآور همین نکته است که زیپو های تقلبی یکسان نیستند.

اما یکی از سوالهایی که فروشگاه ما اغلب در مواجهه با مشتریان به آن برمیخورد، این است که چرا داخل بدنه زیپو ها زنگ زده است؟ و آیا این نشان از تقلبی بودن زیپوست؟ در جواب باید بگوییم که این قرمزی داخل بدنه، زنگ زدگی نیست! بلکه رنگ برنج بدنه است. همانطور که میدانیم بدنه نزدیک به 95 درصد زیپو ها از جنس برنج است؛ و زیپو در خط تولید خود و برای دیزاین محصولاتش، بدنه زیپو ها را توسط الکتریسیته آبکاری می کند. این آبکاری به شیوه غرق آبی نیست؛ که بخواهد تمام سطوح را آبکاری کند. شما میتوانید ویدئوی مراحل این آبکاری توسط زیپو را در یوتیوب ببینید. در این روش تنها محیط بیرونی بدنه آبکاری میشود و قسمتهای داخلی به صورت کامل آبکاری نمی شوند. برای همین اثر رنگ قرمز و طلایی برنج بدنه در داخل قالب و سر زیپو باقی می ماند. بنابراین در زیپو های بدنه برنجی، رنگ طلاییِ برنج داخل قالب، نشان از اصل بودن آن است نه دلالتی بر تقلبی بودن.

نکته دیگر در مورد بدنه زیپوی اصل؛ جای جوش لولا بر روی در و بدنه فندک است که در نمونه اصلی این جای جوش اندکی به شکل یک بیضی و محو است و در بسیاری از نمونه های تقلبی جای جوش کاملا به شکل دایره است.

همچنین بخوانید: 7 حقیقت درباره زیپو که شاید ندانید

2- تاریخ ساخت زیپوها

یکی از مواردی که میتوانید مد نظر بگیرید برای تشخیص فندک زیپو اصلی از تقلبی،  کدهای ماه و سال تولید زیپو است در قسمت زیر فندک. در جدول زیر می توانید تاریخچه تغییرات این کدها را ببینید. عدد سمت راست عدد سال تولید است و نوشته سمت چپ معرف ماه تولید است. این کدها از دهه پنجاه و به طور دقیق تر از سال 1958 به زیپو ها اضافه شد و از همان زمان بود که زیپوها دارای ارزش کلکسیونی شدند. در شروع با نقطه و بعد به وسیله حروف لاتین و در انتها و امروزه از عدد و حروف انگلیسی استفاده می شود. حرف A معرف اولین ماه میلادی، حرف B معرف دومین ماه میلادی و تا آخرین ماه که با حرف L نمایش داده می شود.
بنابراین طبق این جدول اگر زیپویی خریداری می کنید که مثلا در سمت راست عدد 99 نوشته شده به معنای تولید در سال 1999، این فندک قلابیست. چرا که در سال 99 کدهای لاتین حک می شد، پس در این مورد عبارت XV درست است.

3- بررسی مغزی های تقلبی

مهمترین بخش فندک شما مغزی آن است. اگر مغزی کیفیت خوبی نداشته باشد؛ در تولید آتش مناسب دچار مشکل خواهید بود. کیفیت ساخت مغزیها در طول سالیان مدام در جزییات تغییر کرده است . بنابراین نحوه صحیح کارکرد زیپوی شما به مغزی آن وابسته است. مغزیها اجزای متفاوتی دارند که در اینجا به بعضی از آنها می پردازیم.

نمدهای مغزی در مدلهای تقلبی باریک تر هستند و همچنین پنبه ها دارای فشردگی کمتری هستند. یک نمد استاندارد ضخامتی در حدود 7 میلیمتر دارد.
بدنه یک مغزی اصیل به شکل مستحکمی بر روی هم چفت شده و جوش خورده است و دارای لبه های فلزی همسان هستند.
بر روی بدنه های تولید قبل از سال 2010 این عبارت را میبینید: MADE IN ZIPPO U.S.A​
از سال 2010 به بعد این عبارت به این شکل بر روی مغزیها نشست: ZIPPO MADE IN U.S.A​
بر روی بدنه مغزی میبایست تاریخ تولید آن مانند قسمت زیرین زیپو دیده شود. اما چون خط تولید مغزیها با بدنه جداست؛ همیشه این اعداد و حروف با کدهای زیپو هماهنگ نیستند. این مورد جزو نکاتی نیست که بتوان از آن برای تشخیص فندک زیپو اصلی از تقلبی استفاده کرد . اما اگر این کدها بر روی مغزی نباشد می توان گفت که مغزی تقلبی است.

4- اسکن بارکد جعبه زیپو

و در نهابت یکی از بهترین راه ها برای تشخیص یک زیپوی اصل از تقلبی اسکن بارکد پشت جعبه هست. که اطلاعات مفیدی از تولید محصول به شما می دهد.

ما در مسترزیپو برای تمام طرح های خود زیپوی اورجینال، طرح زیپو و های کپی را موجود داریم وهمواره به مشتریان خود خرید زیپو اورجینال را پیشنهاد میکنیم اما به علت قیمت بالای اوجینال این محصول، نمونه های غیر اصل باکیفیت نیز در فروشگاه مسترزیپو موجود است چرا که ممکن است خرید زیپوی اورجینال برای همه مردم مقدور نباشد. زیپو های اصل در فروشگاه ما دارای بارکد و شناسنامه هستند و همچنین نمونه های غیر اصل نیز با گارانتی یک ساله مسترزیپو به مشتریان عزیز ارائه می شوند. در نتیجه به هیچ وجه نگران عمر و کارکرد نمونه های غیر اصل نباشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا