تاریخچه سیگار برگ

تاریخچه سیگار برگ

جالب است بدانید که در جهان واژه سیگار به معنای سیگار برگ می باشد و سیگار های معمولی و کوچک بسته بندی شده ، سیگارت(cigarette) خوانده می شوند. در این مقاله می خواهیم به تاریخچه سیگار برگ بپردازیم.

روایت های مختلفی درباره تاریخچه سیگار برگ وجود دارد. حتی برخی معتقد اند که استفاده از این سیگار به قرن اول میلادی باز میگردد که البته قابل باور نیست. برخی دیگر هم تاریخ استفاده و کشف آن را همزمان با ورود کریستف کلمب و همراهانش به قاره آمریکا می دانند.
قرن ها قبل از حمله کامبوس به کوبا ، توتون در نقاط مختلف آمریکای مرکزی و مکزیک استعمال می شده است. شواهد باستانی نشان دهنده این امر هستند که حدود 1000 سال قبل یا کمی بیشتر از سیگار برگ استفاده می شده است. باستان شناسان این اطلاعات را از طریق ظروف سفالی مخصوص توتون دریافت کردن که درون این ظروف وجود نیکوتین تشخیص داده شده است و همچنین بعد از قرن دهم سفال های زیادی به دست آمدند که نقوشی از مردمان در حال استعمال سیگار برگ روی آنها نقش بسته بود. بیشترین استفاده از برگ توتون در مکزیک ، گواتمالا ، کامپچه و یوکوتان  در خلیج مکزیک بوده است.
همچنین بخوانید
پنج نکته بسیار جالب درباره برند زیپو

مایاها اولین سیگاریهای تاریخ

مردمان بومی ساکن در مکزیک، السالوادور،گواتمالا و هندوراس،که از سالیان قبل سابقه زیست در جنگلهای بارانی آمریکای مرکزی را داشتند، از سال 1500 قبل از میلاد کم کم ساکن این منطقه شدند. در نهایت این تمدن مایایی در قرن 14 میلادی توسط آزتکها تضعیف، و در قرن 16 توسط اسپانیاییها به نابودی کامل کشیده شد.
این مردمان در طول این دوره تمدنی و زیستی بلند مدت، کاملا بر محیط خود مسلط شده بودند و خواص گیاهی که ما آن را با نام تنباکو میشناسیم، شناخته بودند و از آن در مراسم خود استفاده می کردند. این گیاه در چپوقها و یا به صورت سیگارپیچ (احتمالا در برگ ذرت یا برگ گیاهان دیگر پیچیده می شده است.) استعمال می شده و به کشندگان حالتی از نئشگی می داده است که برای مراسم مذهبی و سیر در دنیای ارواح، بسیار مناسب بوده است. همچنین مایاها نوشابه هایی از دخانیات هم ساخته و مینوشیدند. به طور کلی مایاها در کشف و استخراج هر نوع مواد با خاصیت نشئگی در تاریخ، حرف های زیادی برای گفتن دارند 🙂 بیش از این  به مردمان شگفت انگیز مایا نپردازیم، تنها بگوییم که جمعیت افرادی که از نژاد مایاها هستند امروزه نزدیک به 7 میلیون نفر است که اکثرا در آمریکای مرکزی زندگی میکنند.

پیروزی اسپانیا و سیگار برگ

مطمئناً تا سال 1492 ، هنگامی که کریستوفر کلمب به جزایر کوبا رسید ، سیگارها فقط توسط بومیان دود می شدند. در 2 نوامبر 1492، کلمبوس دو تن را با نامهای رودریگو دی جرز ملوان و لوئیس دی تورز مترجم، را به داخل سرزمین کوبا گسیل کرد تا اطلاعاتی از امپراتور هونگ جی به دست بیاورند! تعجب نکنید، کلمب گمان میکرد که زمین را دور زده و اکنون به چین رسیده است، چینی که وصفش را از سفرنامه مارکوپولو دانسته بود. این دو تن بعد از 4 روز راهپیمایی در جنگلها، با بومیانی دیدارکردند و سیگار تعارفی آنان را کشیده بودند. سیگاری که در برگ نخل، یا چنار پیچیده میشد و با برگهای خشک شده توتون پر میشد. یا در لوله خالی نیشکر کشیده میشد. از رودریگو دی جرز ملوان به عنوان اولین اروپایی سیگاری یاد میشود. او سیگار را با خود به اروپا برد و مصرف کرد و از دهانش دود بیرون میداد. همسایگان و سیستم تفتیش عقاید کلیسا، او را به خاطر عادات “گناه آور و دوزخی”، 7 سال زندانی کردند و زمانی آزاد شد که قبح سیگار ریخته بود.


همچنین بخوانید:
7 حقیقت درباره فندک های زیپو که شاید ندانید


هنگامی که کلمب و سایر کاوشگران آمریکا،  دخانیات را به اروپا بردند ، سیگار برگ بسیار محبوب شد. اسپانیا کارخانه های سیگار را در کوبا افتتاح کرد و صادرات بین المللی را محدود کرد. این سیگار خالص تر شد، چون به جای استفاده از برگ چنار و نخل و غیره، سیگار را در برگی از تنباکو پیچیدند.و این کالا کم کم  به عنوان یک محصول که در بسیاری از ملل و مستعمرات، ارزش پولی فوق العاده ای داشت جلوه کرد و گسترش یافت
سفیر فرانسه در پرتغال، ژان نیکوت،( از نام وی کلمه نیکوتین گرفته شده است) اواخر دهه 1500 تنباکو و سیگار را به فرانسه معرفی کرد. چنان که یکی از قدیمیترین  فروشگاه های دخانیات و سیگار برگ تاریخ یعنی A La Civette در سال 1716 در پاریس افتتاح شد و امروز نیز به فعالیت خود ادامه میدهد.
اسپانیا و افول حکمرانی بر سیگار برگ
تاریخچه مختصر سیگار برگ را با افول یک امپراطوری ادامه میدهیم. اسپانیاییها 400 سال کوبا را تحت استعمار خود داشتند. در یک کلام می توان گفت که این کشور را دوشیدند. اما با قدرت گرفتن روزافزون انگلیسیها و تسلط شان بر آمریکا، مسابقه تنباکو شدت بیشتری میگرفت. انگلیسیها در مزارع کنتیکت آمریکا مشغول کشت تنباکو بودند. کنتیکت به عنوان بزرگترین صادر کننده سیگار قدرت را از کوبا میگرفت. مدت 9 ماه نیرو های انگلیسی هاوانا را در محاصره خود داشتند. یک افسر انگلیسی که در نزدیکی هارتفورد زندگی می کرد و در محاصره هاوانا شرکت کرده بود، با حدود 30،000 سیگار و مقدار کافی بذر کوبایی که به مرور زمان با آب و هوای متفاوت سازگار میشد،  به خانه خود در کنتیکت بازگشت. در سال 1804، با افزایش تقاضا برای افزایش “هاواناها” در سراسر جهان، کوبا بیش از یک میلیون پوند برگ آمریکایی وارد کرد که بخش عمده ای از آن، تولید کنتیکت بود. برندهای برگهای کنتیکتی The Connecticut cigar امروز هم در دنیا دوستداران خود را دارد.
در طول قرن بعد کوبا در تجارت و تولید دخانیات و سیگار، از ایالات متحده عقب ماند. در سال 1860 ، تقریباً 1500 کارخانه سیگار در ایالات متحده وجود داشت. نیمه آخر قرن نوزدهم، شاهد تأسیس مارک های سیگار کوبایی مانند: پارتاگاس، ال ری دل مونتو، سانچو پانزا، هوو دو مونتری و مونته کریستو بود.برندهای های آمریکایی البته همه جا خودنمایی میکنند اما ایده آل همچنان کوباست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا